Parem Käsi Oü logo

www.parem.ee

Väsimusevastsed töökoha matid

Väsimuse vastased matid on loodud toimima selliselt, et inimese kehal võimaldadakse loomulikul ja vaevumärgataval viisil õõtsuda. See soodustab sääremarja ja jala lihaste väikest liikumist. Lihaste liikumine aitab kaasa vere voolamisele ja vähendab vere seisuaega veenides, mis põhjustabki töötajatel väsimustunnet.

Seismine jäigal pinnal/põrandal pikka aega põhjustab mitmeid probleeme.
Esiteks - seismine paneb lihased kokku tõmbuma, see vähendab vere vooluhulka. Tulemuseks on lihaste ja liigeste kahjustused, lihaspinged ja verevoolu seiskumine.
Teiseks - pika-ajaline seismine põhjustab jala pronatsiooni (sissepööramine) ja/või jalavõlvi lamendumist.
Kuigi see on algul natuke väsitav või valutav võib see viia talla sidekirmepõletikuni (fastsiit) ja teiste tõsiste olukordadeni.
Alaselja valu on sagedaseim näidustus töötajatel kes seisavad enam kui 4 tundi päevas.

Väsimusvastase mati pehmendav toime võimaldab jala pidevaid mikroliigutusi mis parandab oluliselt jalgade verevarustust.
Matid pakuvad kergendust külmades ja niisketes oludes, vähendavad libisemis- ja kukkumisohtu, pehmendavad kukkumisel tekkivat lööki, detaili kukkumisel väheneb purunemisoht.
Ohutusmatid vähendavad õnnetuse juhtumise tõenäosust ja suurendavad üldist töö tõhusust.

Väsimusevastase mati kasutamise mõju versus jäik põrand ja liiga pehme matt.
Alltoodud graafikul on näidatud sõltuvused vastavalt hinnangulisele väsimuse muutusele (väsimuse vähenemisele).

Graafikult on näha, et liiga suur mati pehmus on ka halb.
Liigne pehmus/järeleandlikkus põhjustab liigset väsimust kuna lihased pannakse nö üle töötama. See on sarnane rannaliival jooksmisele.
Seega peavad väsimusvastsed matid olema paraja jäikuse ja pehmusega, et tagada väsimuse vastane toime koos tööliste suurema tootlikuse ja rahuloluga.

Teaduslikud uuringud

Esimesed uurungud mis tõestasid väsimusevastaste mattide tõhusust tehti juba 1972 aastal.
Ühe viimatise uuringu (Prof. Dr. Redha Taiar 2011, University of Reims, biomehhaanika ja kineetiline analüüs) tulemusena on leitud, et inimestel jaotub koormus paremale ja vasakule jalale erinevalt. Erinevus võib küündida nt 30% koormust vasakule jalale ja 70% paremale jalale.
Selline tasakaalu puudumine põhjustab inimese kehale ohtlikke patoloogiaid mida kiirendab korduvate liigutuste (liinitöö) tegemine.
Väsimusevastaste mattide kasutamine võimaldab korrigeerida tasakaalu ja ühtlustab võrdset koormuse jaotust mõlemale jalale.
Prof. Taiar'i uuringud näitasid, et töötajatel kellel esines koormusest tingitud valusid, vähenesid valud oluliselt ohutusmattide kasutusele võtuga.

Ohutusmatid, olenevalt struktuurist vähendavad suuremal või vähemal määral ka vibratsiooni ja müra töökohal.

Ohutusmattidel kasutatakse erinevaid pinnamustreid, et saavutada paremat haarduvust sõltuvalt liikumissuundadest ja parandada käimismugavust.

Viimati muudetud: 10.11.2011