Parem Käsi Oü logo

www.parem.ee

Füsioloogilised jalatsid

Füsioloogilise jalatsi iseloomulikuks tunnuseks on kumer tallaosa.
Kasutatakse erineva kumerusega taldu:
- sportimiseks ja treeninguks kasutatakse suure kumerusega talda,
- tööjalatsitel ja vanemate inimeste jaoks kasutatakse stabiilsemaid, väiksema kumerusega taldu.
Töö- ja turvajalatsite väiksem kumerus on tingitud ka jalatsi vajadusest vastata libisemiskindluse normile SRC EN ISO 13287:2007. See tähendab, et suur kumerus ei taga nõutud libisemiskindlust.

Füsioloogilise jalatsi eelised


Füsioloogiline jalanõu parandab seismiel ja käimisel rühti. Parem rüht vähendab pingeid seljas ja kaelas ning väheneb koormus põlve ja puusa liigestes.

Füsioloogilise jalanõu eesmärgiks on luua ebastabiilse tasakaalu tunne, mis toimib sarnaselt ergonoomiliste töökoha mattidega.
Ebastabiilsuse tundele reageerib koheselt keha närvisüsteem ja hakkab otsima tasakaalu. Seeläbi aktiveeruvad lihased, mida me ei ole tavajalanõusid kandes harjunud kasutama.
Iga liigese juures on mitmed väikesed, keha tasakaalus hoidvad ja toetavad lihased mis moodustavad olulise rühi- ja tasakaalulihaskonna. Tasakaalulihaskonnal on omapärane kaitsev roll - see aitab ennetada lihas-, sidemete- ja liigesevigastusi. Füsioloogilised jalanõud stimuleerivad sisemiste lihaste kasutamist.
Ebastabiilne tasakaal paneb lihased tegema mikroliigutusi - selline pidev lihaste pingutus/lõdvestus tsükilid ei lase tekkida pikaaegset lihase pingeseisundit (lihaspinge + verevoolu vähenemine) vaid tekkib suurendatud verevool ja lihase lõdvestusfaasis lihase puhkamine.

Lisalugemist ja teemakohase teadustööde nimekirja leiad: ee.mbt.com
Sealsamas on ka mitmed kasutajad oma positiivsetest kogemustest kirjutanud.
Siiski tuleb kindlasti arvestada seda, et MBT ja teised füsioloogiliste jalatsite pakkujad teevad väga kumera tallaga jalatseid millel on olulune ka lihaseid treeniv effekt.

Füsioloogilistel töö- ja turvajalatsitel on talla kumerus minimaalne ja seega on nende treeniv effekt väga väike. Tööjalatsitel on oluline säilitada piisav stabiilsus ja normidega ettenähtud mittelibisevus.
Eriti sobilikud on nad töökohtades kus on vaja seista 4 tundi või rohkem tööpäeva jooksul.

Viimati muudetud: 14.04.2016