Abi-info
Kuidas kasutada tellimiskeskust Tellimiskeskuse kasutamine igapäevatöös Otsingu kasutamine Riiete suuruse kalkulaator Sobiva rõivasuuruse valik Jalatsite suurusnumbrid Kümused ja vastused
Tooteinfo
Toodete lisainfo Kasutusjuhendid Kasulikud viited
Teenused
Õmblus ja juurdelõikus Firmagraafika trükk
Ettevõttest
Uudised Kontaktid Ettevõtte tutvustus Ettevõtte lugu Privaatsusest Kuidas kasutada tellimiskeskust
Püsiklient
Püsikliendileht Saadetud tellimused Viimati tellitud tooted Lemmiktoodete nimekiri Kasutajatunnuste muutmine Log Out (Sisselogimise kasutajatunnused kustutatakse!)
Uued tooted ja kataloogid
Töökindad
Omatoodang / Eritellimusel riided
Tööriided
Tööjalatsid
Kuulmiskaitsed
Isikukaitsevahendid
Keevitusmaterjalid
Lõike- ja lihvkettad
Varia
Soodushinnaga tooted

Tasub teada müra ja kuulmise kohta

Müra mõjub närvisüsteemile, tekitab peavalusid, halvendab nägemist, tekitab nimmeristluu radikuliiti, pindmisi vereringehäireid, mõjub südamele, seedeorganitele, tekitab väsimust, töötootlikkus langeb, alaneb tähelepanu.

Kutsehaiguste esinemissageduselt on nürikuulmus Eestis kolmandal kohal.
Pea 3/4 kontserdikülastajatest kogeb kuulmislangust peale kontserti.

Müra kahjustavat toimet hinnatakse doosides, milleks on helienergia (dB) ja aja korrutis. Nt 80dB - 8 tunni jooksul on sama kui 94dB ühe tunni jooksul. Mida rohkem ületatakse helienergiat, mida inimene suudab taluda, seda lühema aja jooksul tekkib kuulmiskahjustus.
Võib arvestada, et helienergia kahekordistub iga 3dB-ga ehk 88dB on kaks korda tugevam heli kui 85dB ja müras lubatud viibimise aeg väheneb 2 korda (NIOSH standard).
Müra, mis on 8-tunnise tööpäeva jooksul üle 80dB, võib kahjustada kuulmist (seda ilmselt pikemaajalise, nädal, kuu, töö korrral).

Mida rohkem müras aega veedetakse, seda suurem hulk sisekõrva karvarakke (närvirakke) hävib. Mida rohkem neid hävib, seda raskemaks muutub kõnest arusaamine. Igal häälikul on kindel sagedus. Kui selle piirkonna karvarakud on hävinud, siis inimene ei erista enam neid häälikuid normaalselt. Närvirakud ei ole taastuvad, seega kuulmiskahjustus on püsiv või muudest asjaoludest tingituna aja jooksul süvenev.

Kui taustamüra ületab kõne valjuse 10 dB võrra, muutub vestlus võimatuks. 75 dB juures ei ole kuulda telefoni, 85 dB puhul on tavaline kõne võimatu.

Kõnel on heli sagedus 500-2000 Hz, muusikal 400-800 Hz.
Kõigepealt kahjustub helisageduste piirkond 4000 Hz.

Müra normatiivid tootmises, olenevalt heli sagedusest ja A-skaala järgi

Sagedus Hz 63 125 250 500 1000 2000 4000 8000 dB (A)
Pidevad töökohad 99 92 86 83 80 78 76 74 85

Maksimaalne lubatud müra ettevõtte territooriumil on 85 dB (A).

Kuulmiskaitsete markeerimisel kasutatavad lühendid:

Ülaltoodud statistilised ja/või uuringute andmed on veebist kogutud ja kahjuks viited uuringu teostajatele puuduvad. Sellele vaatamatta tasub neid võtta tõsiselt.

Viimati muudetud: 18.06.2020