Abi-info
Kuidas kasutada tellimiskeskust Tellimiskeskuse kasutamine igapäevatöös Otsingu kasutamine Riiete suuruse kalkulaator Sobiva rõivasuuruse valik Jalatsite suurusnumbrid Kümused ja vastused
Tooteinfo
Toodete lisainfo Kasutusjuhendid Kasulikud viited
Teenused
Õmblus ja juurdelõikus Firmagraafika trükk
Ettevõttest
Uudised Kontaktid Ettevõtte tutvustus Ettevõtte lugu Privaatsusest Kuidas kasutada tellimiskeskust
Püsiklient
Püsikliendileht Saadetud tellimused Viimati tellitud tooted Lemmiktoodete nimekiri Kasutajatunnuste muutmine Log Out (Sisselogimise kasutajatunnused kustutatakse!)
Uued tooted ja kataloogid
Töökindad
Omatoodang / Eritellimusel riided
Tööriided
Tööjalatsid
Kuulmiskaitsed
Isikukaitsevahendid
Keevitusmaterjalid
Lõike- ja lihvkettad
Varia
Soodushinnaga tooted
Kaljujoonis - lind

Crescendo Industry kuulmiskaitse - järgi proovitud!

Autor: Toomas

Esimene pilk tootele

Esimene asi, mis Crescendo toodete puhul silma hakkab on see, et kuulmiskaitsete pakendil on kasutaja jaoks võimalikult lihtsalt ära seletatud kellele ja mis oludesse kuulmiskaitse on mõeldud ja millisel juhul kõige paremini sobib.

Testimiseks valisin Crescendo Industry 20, millest ilmselt kujuneb tööstuses kõige rohkem kasutatavam kuulmiskaitse.
Industry 20 valisin ka sellepärast, et see on mürasummutsvõime poolest selline suhteliselt keskmine, mis sobib mul kodus kasutamiseks.

Mis puutub Crescendo kuulmiskaitsete pakendi peal olevasse mürasümmutusvõime numbrisse, siis on tootja ära toonud 3 numbrit. 

  1. SNR ehk ühenumbriline mürasummutus EÜ standardi järgi mõõdetuna
  2. NRR ehk ühenumbriline mürasummutus USA standardi järgi mõõdetuna
  3. Crescendo enda hinnanguline number mürasummutusele

Kõik kolm numbrit erinevad üksteisest päris oluliselt ja tekitavad sellega ka parasjagu segadust.
Minu soovitus oleks siin see, et Crescendo toodete omavaheliseks võrdlemiseks võikskasutada tootja enda hinnangulist numbrit, kuna mürafiltriga kõrvatroppide tööpõhimõte erineb tavalistest kuulmiskaitsetest ja siin on tootja hinnang summutusvõimele kõige objektiivsem.
Aga kui võrrelda Crescendo kuulmiskaitseid teiste kuulmiskaitsetega, siis tuleks kasutada kasutusjuhendis olevat tabelit, kus on näidatud summutusvõime erinevatel heli/müra sagedustel.

Industry 20 kuulub hinnaklassilt odavama seeria hulka ning minu sooviks oligi kogeda, kuidas töötvad nö odavamad tooted.
Kui nt kõlvaklappidel on reeglina nii, et mida parem summutusvõime, seda kallim on ka toode, siis Crescendo toodete puhul võiks öelda hoopis vastupidi.
Ehk, et mida kallim on helifilter (seega ka kõrvtropp), siis seda parem ehk selgem ja puhtam on see heli, mida me läbi kõrvatropi kuuleme.

Karbist välja

Crescendo kuulmiskaitsete pakendis on kaks paari kõrvatroppe, suuremad ja väiksemad, ning üks paar helifiltreid, mis on paigaldatud suuremate troppide sisse. Pakendis on ka  võtmehoidjatüüpi kõrvatropi konteiner.
See, et kaasas on kahes suuruses kõrvatropid on tõeliselt hea idee. Ma ei tea, kas minul on kuulmekäik kitsam kui "keskmisel" inimesel, aga kui olen proovinud erinevaid kõrvtroppe, siis päris paljud erinevad tropid on minu jaoks natuke kas liiga suured või liiga tihedad ja kui eriti korrektselt kuulmekäiku seda ei paigalda, siis nad jäävadki poolestsaadik välja ja ripakile.

Proovisin, nagu Crescendo soovitab, kõigepealt suuremaid troppe. Need läkisd kuulmekäiku küll, aga natuke liiga tihedalt. Kõrvatroppidel on küljes selline spetsiaalne nibu, millest kinni võttes saab tropi ka kõrvast kätte. Esimesl korral õnnestus see nibu jätta nö kõrva lesta poole -  ja siit tuli ka esimene õppetund, see nibu ei ole sugugi ilmaasjata tehtud ja nibu tuleb jätta nö väljapoole, siis on tropi kõrvast kättesaamine väga lihtne. Kui nibu jätta kõrva lesta poole, siis on vähemalt esimesel korral  tegemist tropi kättesaamisega.

Niisiis, kui suuremad tropid olid liiga tihedad, panin helifiltrid väiksematesse troppidesse. Kuigi helifiltrid on päris pisikesed, siis õnnestus nende ümberpaigaldamine üsna lihtsalt ka ilma spetsiaalse tööriistata, mida Crescendo lisaks pakub.
Filtrite paigaldamisel peab jälgima, et need õigetpidi saaksid ja korrektselt oma pessa sobituksid. Kui filtrid valepidi panna, siis nad ei sobitu ilusti ka oma süvendisse.

Tropid kõrva ja tööle!

Väiksemad tropid sobisid minu kuulmekäiguga väga hästi, hea lihtne paigaldada ja ära võtta.

Tavaliste, ühekordsete vahttroppide ja mitmekordsete silikoontroppide kasutamisel on mind natuke häirinud keha enda poolt tekitatavad helid, mis kuidagi läbi tropi kanduvad sisekõrva. Näiteks kui kõnnin, siis on vahel päris hästi kuulda kuidas mõni liiges "koliseb". Huvitaval konbel Crescendo troppidega sellist "lisaväärtust" ei olnud, siit ka esimesed plusspunktid tootele.

Otsustasin troppe katsetada kahe erineva töö tegemisel.

  1. Nurklihvijaga muruniiduki terade teritamisel.
    Nurklihvija müratasemeks loetakse 90-98 dB, seega peab kuulmiskaitse maha võtma 10-18 dB.
    Kui mitte väga detailseks minna, siis Crescendo Industry 20-l on SNR 22 dB, seega üsna optimaalne selles olukorras. 
    Relakas käima ja ... esimene mulje - kõik on kuulda nagu polekski kuulmiskaitset peas!
    Siiski, tähelepanelikumalt kuulates on hästi arusaada, et nurklõikaja töötab oluliselt vaiksemalt ja müratase jääb ka niiduki terasid teritama asudes selliseks, et kõrvadel ei ole valus ega väsitav.
    Effekt umbes sama kui oleks nagu raadiot nupust vaiksemaks keeranud.
    Lahe - järgmised plusspunktid.
  2. Ketassaega puude lõikamisel.
    Ketassae müratasemeks loetakse u 100 - 105 dB. Kuna kasutan isetehtud ketassaagi, mis ei ole briljantselt dünaamiliselt tasakaalus, siis on müratase vähemalt 105 dB, kui mitte rohkem. Ilma kuulmiskaitseteta töötamisel on kõrvadel väga ebamugav, et mitte öelda valus ja juba paar minutit töötamist kindlustab tinnituse. 
    Niisiis kuulmiskaitse vajalik summutus peaks olema 20 -25 dB, minul u 22 dB.
    Kas  Industry 20 sobib selle töö juurde?
    Jah sobis, kusjuures päris hästi. Müratase muutus selliseks, mis enam ei härinud.
    Seega mürafilter tõepoolest suudab vähendada müra sellistes piirides kui on tootel ette nähtud ja pakendil kirjas.
  3. See polnud küll töö aga siiski väga oluline - kõnelemine.
    Proovisin järgi ka kuidas kostub teise inimese kõne kui: 

Ainus asi mis suhtlemisel (vähemalt esialgul) on nö miinusmärgiga, on see kuidas kuulen omaenda häält.
Enda hääl kostub moonutatuna ja natuke naljakas.
Kokkuvõtlikult on suhtlemisks mürafiltriga kuulmiskaitsed ikkagi väga head.

Mis veel tasub äramärkimist

Kaasasolev hoiukonteiner on nägus ja sobib ka võtmehoidjaks. Mahub alati taskusse ja on väga lihtne kaasas kanada. Konteiner on kindlalt suletav ja mustus sinna sisse ei pääse. Vahest ainus puudus see, et troppide konteinerist kättesaamine nõuab pisut trikitamist.

Crescendo väitel võimaldavad helifiltriga kõrvatropid õhuvahetust kuulmekäigus ja neid võib hoida peas järjest terve tööpäeva ilma, et tekkiks "kuuma kõrva" sündroomi.
Mina hoidsin neid peas pool päeva, rohkem lihtsalt ei viitsinud, ilma troppideta on ikka natuke mugavam olla. Aga selle poole päeva jooksul mingit ebamugavustunnet ei tekkinud, ilmselt õhuvahetus toimib.
Ah jaa, testisin troppe novembri viimastel päevadel. Umbes 50 m kõrguselt lendasid üle pea kümmekond luike. Luige lendamisel tekkib talle iseloomulik heli - tiibade vihin. Kõrvatropid ei takisatnud isegi sellist nõrka heli kuulmast - see oli tõeliselt positiivne üllatus.

Kokkuvõtteks

 


Kommenteeri seda lehte või saada küsimus

Viimati muudetud: 02.02.2016