Abi-info
Kuidas kasutada tellimiskeskust Tellimiskeskuse kasutamine igapäevatöös Otsingu kasutamine Riiete suuruse kalkulaator Sobiva rõivasuuruse valik Jalatsite suurusnumbrid Kümused ja vastused
Tooteinfo
Toodete lisainfo Kasutusjuhendid Kasulikud viited
Teenused
Õmblus ja juurdelõikus Firmagraafika trükk
Ettevõttest
Uudised Kontaktid Ettevõtte tutvustus Ettevõtte lugu Privaatsusest Kuidas kasutada tellimiskeskust
Püsiklient
Püsikliendileht Saadetud tellimused Viimati tellitud tooted Lemmiktoodete nimekiri Kasutajatunnuste muutmine Log Out (Sisselogimise kasutajatunnused kustutatakse!)
Uued tooted ja kataloogid
Töökindad
Omatoodang / Eritellimusel riided
Tööriided
Tööjalatsid
Kuulmiskaitsed
Isikukaitsevahendid
Keevitusmaterjalid
Lõike- ja lihvkettad
Varia
Soodushinnaga tooted

Kaitseprillide optikast

Päikese- (kaitse) prillid

Päikeseprillide kasutamise eesmärk on parandada nägemismugavust vähendades pimestavat valgust ja sätendusi ning kaitsta silmi liigse ultraviolett (UV) kiirguse eest.
Liigne UV kiirgus põhjustab lühi- või pikaajalisi silma kahjustusi ja haigusi.

Uuringud on näidanud, et puudub seos prillide hinna ja nende kaitsevõime vahel.
St kalli kaubamärgi prillid ei pruugi tagada vajalikku UV kiirguse kaitset.

Standardid

Päikeseprillid EL-is peavad vastama standardile EN1836:2005, mille kohaselt tähis 0 - näitab mitte piisava UV kaitse,  1 - piisav, 2 - hea ja 3 - täielik UV kaitse.

Kaitseprillid (isikukaitsevahend - kaitsevad ka löögi ja lendavade osakeste eest )  sertifitseeritakse vastavalt EN166:1995 normile. Seal tähistab päikesekaitset/tumedusastet esimene number (nt 2 - kirgas ja kollane klaas, 5 -  hall, sinine, peegelklaas jne - sobivad hästi päikeseprillideks).
Kaitseprillidel on sageli UV  kaitse (>99%) omadused ka kirka e valge klaasiga prillidel.
Kaitseprillidel võib olla lisaks veel ka IR (soojuskiirguse) kaitseomadused (EN171).

Läätsed e klaasid

Läätsedel kasutatakse erinevaid värvitoone sõltuvalt kasutamise otstarbest.
Minimaalse värvimoonutusega on roheline,hall, kollane ja pruun värv. Minimalset värvimoonutust peavad kasutama nt autojuhid.
Halli värvi peetakse neutraalseks, ta ei suurenda kontrastsust ja ei tekita värvimoonutusi.
Pruun ja roheline värv tekitavad väikse värvimoonutuse, samas suurendavad kontrastsust (pruuni on hea kasutada lume ja terava päikesega /nt mäesuusatamine/ - teeb pildi "selgemaks").
Punane värv on sobilik keskmise ja halva valgustatuse korral, hea kontrastsuse parandmine, tekitab olulisi värvimoonutusi.
Kollane ja oranz värv suurendavad kõige rohkem kontrastsust ja sügavustaju, samas tekitab olulisi värvimoonutusi.  Sobivad nt uduse ilma ja halva valgustuse korral. Kasutatakse nt golfis ja laskespordis.
Sinine ja lilla värv - puudub tegelik kasu, kasutatakse "ilu" pärast.

Polaroid klaas vähendab oluliselt pimestavat sätendust ja valgust mis tekkib (polariseerivatelt) pindadelt valguse peegeldumisel. Nt peegeldused veepinnalt, hoonete klaasfassaadidelt, taevavalgus (atmosfääris hajunud päikesevalgus), peegeldused teepinnalt. Polaroid klaas on eriti kasulik kalastamisel kui on vaja näha vee alla.

Peegelklaas - peegeldavat katet kasutatakse valguse tagasi peegeldamiseks  eredas valguses. Peegelklaase võib teha erinevaid värve, kusjuures peegli värvitoon on väheoluline või tähtsusetu läätse värvi suhtes. St nt sinise peegelklaasiga prill võib olla tegelikult halli läätsega. Peegelklaas soojeneb päikese käes vähem kuna osa valgust peegeldub tagasi ja valguse neeldumine läätses on väiksem.

Fotokromaatiline lääts - tumeneb järk-järgult vastavalt valgustatusele.

Kasutatud info: Wikipedia.org.

Viimati muudetud: 18.08.2011