Abi-info
Kuidas kasutada tellimiskeskust Tellimiskeskuse kasutamine igapäevatöös Otsingu kasutamine Riiete suuruse kalkulaator Sobiva rõivasuuruse valik Jalatsite suurusnumbrid Kümused ja vastused
Tooteinfo
Toodete lisainfo Kasutusjuhendid Kasulikud viited
Teenused
Õmblus ja juurdelõikus Firmagraafika trükk
Ettevõttest
Uudised Kontaktid Ettevõtte tutvustus Ettevõtte lugu Privaatsusest Kuidas kasutada tellimiskeskust
Püsiklient
Püsikliendileht Saadetud tellimused Viimati tellitud tooted Lemmiktoodete nimekiri Kasutajatunnuste muutmine Log Out (Sisselogimise kasutajatunnused kustutatakse!)
Uued tooted ja kataloogid
Töökindad
Omatoodang / Eritellimusel riided
Tööriided
Tööjalatsid
Kuulmiskaitsed
Isikukaitsevahendid
Keevitusmaterjalid
Lõike- ja lihvkettad
Varia
Soodushinnaga tooted

Kaitseks bioloogilise saaste vastu

Viimaste nädalate sündmuste tõttu (tekst on loodud mai 2003.a) ja järjest kasvava hirmu pärast, mida bioloogiliste saasteiainete levikuoht tekitab, peame vajalikuks pakkuda selgitust, milliseid kaitsevahendeid 3M pakub bioloogiliste ohutegurite vastu.

Nakatumine katku võib toimuda kolmel viisil: kokkupuutel (nahaga), sissehingamisel ja toiduga. Katku spoorid võivad elada pinnases palju aastaid ja inimene võib nakatuda käsitledes nakatunud loomadest valmistatud tooteid või hingates sisse haigustekitajaid mis pärinevad loomsetest toodetest. Nakatunud loomade väheküpsetatud liha söömine võib samuti levitada katku.

Respiraatorid on vaid osa vajalikest kaitsemeetmetest, sest bioloogilised saasteained võivad siseneda organismi nii hingamisteede kui ka naha kaudu.

Bioloogilised saasteained - üldinfo

Olemuselt on bioloogilised saasteained (bakterid, viirused, seened jm) aineosakesed, mille õhu kaudu levivaid vorme saab kõrvaldada tolmufiltritega sama tõhusalt kui samade füüsiliste omadustega (suurus, kuju, tihedus) mittebioloogilisi osakesi.

Tavaliselt levivad bioloogilised saasteained vedela või tolmja kandja vahendusel. Tolmufiltrid eemaldavad õhus leviva kandeaine ja filtreerivad välja tolmjad bioloogilised ained väga efektiivselt (nt. FFP3 respiraator; täismask + P3 filtrid; motoriseeritud kaitsesüsteem + P3 filtrid).

Siiski, filter on vaid osa respiraatorsüsteemist. Kandjal tuleb väga täpselt järgida kaitsevahendi kasutamisjuhendit: kaitsevahendi sobivust kandjale, kaitsetasemeid, saasteainetest puhastamise võimalusi, jm. Kandjat tuleb koolitada valitud kaitsevahendit õigesti kasutama.

Bioloogilistel saasteainetel puudub lubatud piirkontsentratsioon (OEL). Seepärast vähendab respiraator kokkupuutevõimalusi haigusetekitajatega, kuid ei garanteeri täielikku kaitset nakkuse eest ega väldi haigestumist täielikult.

Respiraatori nominaalset kaitsefaktorit (NKF) ei saa kasutada oludes, kus puudub lubatud piirkontsentratsioon. Kuid NKF aitab hinnata kui palju kaitsevahend suudab vähendada kokkupuuteohtu eeldades, et see asetatakse tihedalt näole ja kantakse kogu ohutsoonis viibimise jooksul.

Bioloogiliste ainetega saastunud hingamiskaitsevahendid tuleb hävitada vastavalt Eesti riigi seadusandlusele.

Erisoovitused hingamisteede kaitseks siberi katku eest

Kokkupuute lubatud piirmäär puudub.

Õhus levivad siberi katku tekitajad on hingamisteedele ohtlikud.

Seepärast on vajalik teostada riskihindamine, et hinnata riski taset enne kui asuda valima õiget hingamiskaitsevahendit.

Kui kontsentrtsioon on teadmata või nii kõrge, et õhku puhastavad kaitsevahendid ei ole piisavad, tuleb kasutada autonoomseid suruõhuga hingamissüsteeme (koos sobiva kaitserõivastusega keha kaitseks).

Oludes, kus risk on madal (nt. teise järgu kontaktid – tervishoiutöötajad jt.) võib kasutada FFP3 respiraatoreid või kaitsemaske koos P3 filtritega või motoriseeritud hingamiskaitsevahenditega (koos sobiva kaitserõivastusega).

Kui valite P3 filtri või kaitsevahendi, sõltub hingamisteede piisava kaitse saavutamine sellest, kas kasutaja asetab kaitsevahendi korralikult näole ja kannab seda.

Kuna filter on vaid osa hingamiskaitsesüsteemist, tuleb erilist tähelepanu pöörata õigele kasutamisele ja sellele, kas on vaja ühekordset kaitsevahendit või korduvkasutusega süsteemi. Viimasel juhul tuleb luua saasteainetest puhastamise võimalused (nt. kui kasutate negatiivse rõhuga või motoriseeritud kaitsemaski).

Hingamiskaitsevahendit valides peab kasutaja ise tegema otsuse, mis põhineb vajaduste ning kaitsevahenditüübi kasutusvõimaluste ja -piirangute tundmisel.

3M tooted, mida võib soovitada:

Respiraatorid FFP3:        margid:  9332;   8835;  1863

P3 filtrid + mask:              Filterid 2135 + 6000 täismask   (negat. rõhuga)

Motoriseeritud süsteem:           Jupiter + P3 filtrid + 100-seeria peakatted

 

Eeltoodu on 3M-i ametlik info mille saatis meile Liis Rosenberg.

Viimati muudetud: 18.08.2011